Sesja rodzinna Lilianki – jak przygotować się do zdjęć z 6-miesięcznym maluchem?

with Brak komentarzy


Jakiś czas temu odwiedziłam małą Liliankę. Od samego wejścia przywitała mnie swoimi dużymi oczami i już wiedziałam, że będzie z niej wdzięczna modelka. Również dlatego, że Lilianka była w wieku, w którym polecam fotografować maluchy, czyli 6 – 9 miesięcy. Na przykładzie tej sesji opowiem Ci, dlaczego ten wiek jest odpowiedni i jak się przygotować, aby sesja rodzinna była przyjemnością.

6 – 9 miesiąc to odpowiedni wiek na sesję z dzieckiem.

W tym wieku maluch ma opanowaną już koordynację ruchów i wykonuje je celowo by np. uchwycić zabawkę. Reaguje na dźwięki i obrazki, można zainteresować dziecko i spowodować by spojrzało w obiektyw. Sesję prowadzę w formie zabawy.


A więc jakich ujęć możesz się spodziewać?

– maluch w tym wieku potrafi już pełzać po podłodze i unosić główkę,
– będzie opierał się na rączkach niczym foczka,
– potrafi włożyć swoje najsłodsze stopy do buzi,
– potrafi ścisnąć palec rodzica i chwycić kota za ogon,
– wodzi wzrokiem za zabawkami,
– przymierza się do siadania.


Jak przygotować mieszkanie do sesji?

Od razu uprzedzam pytanie, nie trzeba sprzątać całej chaty i szorować kabiny prysznicowej! Tutaj wymienię miejsca, w których najczęściej robię zdjęcia.

– okno i parapet
– sofa i fotel w salonie
– podłoga, dywan
– łóżko w sypialni

Mogą to być też schody czy stół kuchenny. Wszystko zależy od Twojego rozkładu mieszkania. Najczęściej wybieram miejsca jasne, w których mam dostęp do naturalnego światła słonecznego.


W co się ubrać?

Swobodnie! To powtarzam przy każdej sesji. Dobrze, jeśli w ubiorze wszystkich uczestników sesji przeplata się jakiś wspólny kolor przewodni lub jedna paleta barw. Wtedy wszyscy do siebie pasują i tworzą całość na zdjęciu.

Zainspiruj się wnętrzem swojego mieszkania, zwróć uwagę, jakie kolory otaczają Cię na co dzień. Lub postaw na klasykę, pastele i naturalne kolory ziemi obronią się zawsze. Przede wszystkim ubierz siebie i dziecko wygodnie.

Przygotuj się na siadanie na podłodze i zdjęcie skarpetek. Odradzam duże nadruki na koszulkach i postacie z bajek, które niepotrzebnie odwrócą uwagę.

Jeśli macie w domu kota lub psa to niech uczestniczy w sesji.

Zwierzaki na sesji jak najbardziej tak! Ale nie zmuszaj ich do pozowania. Prawdopodobnie podejdą same, gdy zobaczą, jak dobrze się bawicie.


Jaką porę dnia wybrać?

Na sesję umawiam się w godzinach przedpołudniowych, gdy maluszek jest już po pierwszej drzemce. Zwykle wtedy wypada jego aktywna część dnia. Jest to też pora, która zapewnia dostatecznie dużo światła naturalnego w Twoim mieszkaniu.

Najważniejsze są emocje, uśmiechy i bliskość!

Ostatecznie nie będzie miało znaczenia to, jak wygląda Twoje mieszkanie i czy ubraliście się odpowiednio, jeśli nie zadbacie o swój dobry humor. Zdjęcia są najpiękniejsze, gdy jesteście radośni, a dziecko dobrze się bawi. Nastaw siebie i rodzinę pozytywnie do tego spotkania, potraktuj je jak wspólne spędzanie czasu. Bawcie się dobrze, a resztę zostaw mnie.


Mam nadzieję, że ten wpis będzie dla Ciebie pomocny!

>>> Kiedy umówić się na pierwszą sesję po narodzinach dziecka? <<<